Spolok priateľov Čadce, Námestie Slobody 30/28, PSČ 022 01 Čadca          Tel : e-mail : spccadca@gmail.com 

iné zaujímavosti

 

Čo vieme (nevieme) o Čadci

Obyvatelia všetkých miest a obcí sú zvyčajne hrdí a majú radi svoje rodisko, či domov. Dúfame, že ani Čadčania nie sú v tom výnimkou. Keď by sme sa hocikoho opýtali, z čoho pramení táto ich hrdosť, nie vždy nájdu uspokojivú odpoveď. A možno ešte horšie by to dopadlo, keby ste začali preverovať, čo vedia o svojom rodisku či pôsobisku alebo bydlisku, hoci je to vo väčšine prípadov to isté mesto.

Vytvorené: 17.05.2011 | čítať celý článok | Čitateľov: 8053

Pamätná sieň mesta - návrh

Na stretnutí členov výboru Spolku priateľov Čadce (súčasných i predchádzajúcich), ktoré sa konalo 16. decembra 2010 v Dome kultúry v Čadci, odzneli viaceré podnetné návrhy na kultúrne aktivity v meste. Medzi nimi aj návrh na zriadenie Pamätnej siene mesta Čadca. Tento návrh je prvým pokusom o sformulovanie tohto zámeru. Jeho cieľom je poskytnúť základ na ďalšie uvažovanie o tejto téme a postupné kroky k jeho realizácii.

Vytvorené: 17.05.2011 | čítať celý článok | Čitateľov: 4753

Za krajšiu Čadcu

 O tom, že za krajšiu Čadcu sa dá usilovať nielen predvolebnými politickými aktivitami, ale konkrétnymi činmi, nás presviedčajú výsledky súťaže o najkrajšiu predzáhradku pred obytnými domami, ktorá bola vyhodnotená v týchto dňoch. Jej cieľom je podnietiť obyvateľov mesta k tomu, aby si upravovali najbližšie okolie svojich domov kvetinami alebo ozdobnou zeleňou a takto spríjemňovali životné prostredie sami sebe i ľuďom, korí sa pohybujú v ich blízkosti.

Vytvorené: 16.09.2010 | čítať celý článok | Čitateľov: 5059

Osady a pľace v chotári Čadce - Pohľady na mapu

Susedia
Keby sme z mapy Kysúc vystrihli chotár Čadce, na prvý pohľad pri troške predstavivosti môžeme na mape vidieť aj postavu kohúta, stojaceho na jednej nohe a naťahujúceho krk kamsi k pohoriu Polom. Ktovie, čo tam chce vykikiríkať. Možno si predstaviť aj postavu mnícha s kapucňou, ktorý sa rozkročil ponad údolie Kysuce. Jednou nohou dosahuje na Chotárny kopec medzi Zákopčím a Krásnom, pričom sa dotýka chotára Dunajova a Ochodnice. Druhou sa opiera pri Mostoch u Jablunkova o hranicu so Sliezskom, pričom oddeľuje od seba chotár Rakovej a Svrčinovca. Hlava sa mu vklínila medzi Čierne, Skalité a Oščadnicu. Vrchol pomyselnej kapucne má na kóte Tri kopce.

Vytvorené: 24.11.2009 | čítať celý článok | Čitateľov: 9017
< predchádzajuca | nasledujúca >