Spolok priateľov Čadce, Námestie Slobody 30/28, PSČ 022 01 Čadca          Tel : e-mail : spccadca@gmail.com 

O meste

 

Cenu získala Mária Kožáková

Na slávnostnom koncerte ku Dňu študentstva, ktorý sa konal 19.novembra v Dome kultúry v Čadci, odovzdali predstavitelia Spolku priateľov Čadce Dr. Rudolf Gerát a Mgr. Marta Buchcarová tohoročnú Cenu akademika Emila Špaldona , ktorú udeľujú za vynikajúce študijné výsledky a úspechy v záujmových študijných aktivitách. Čadčianske stredné školy navrhli na ocenenie piatich študentov. Výbor Spolku z nich vybral troch. Vecné odmeny získali: Matej Kloska z Gymnázia J.M.Hurbana za naprogramovanie špeciálneho softvéru, pomocou ktorého môžu menej skúsení programátori vytvárať internetové a intranetové aplikácie a s ktorým zvíťazil na celoslovenskom kole SOČ v Liptovskom Hrádku. Miroslav Krišica zo Spojenej školy obchodu a služieb bol odmenený za víťazstvá v barmanských súťažiach a získanie titulu TOP barman Slovenska.

Vytvorené: 24.11.2009 | čítať celý článok | Čitateľov: 3831

Osady a pľace v chotári Čadce - Pohľady na mapu

Susedia
Keby sme z mapy Kysúc vystrihli chotár Čadce, na prvý pohľad pri troške predstavivosti môžeme na mape vidieť aj postavu kohúta, stojaceho na jednej nohe a naťahujúceho krk kamsi k pohoriu Polom. Ktovie, čo tam chce vykikiríkať. Možno si predstaviť aj postavu mnícha s kapucňou, ktorý sa rozkročil ponad údolie Kysuce. Jednou nohou dosahuje na Chotárny kopec medzi Zákopčím a Krásnom, pričom sa dotýka chotára Dunajova a Ochodnice. Druhou sa opiera pri Mostoch u Jablunkova o hranicu so Sliezskom, pričom oddeľuje od seba chotár Rakovej a Svrčinovca. Hlava sa mu vklínila medzi Čierne, Skalité a Oščadnicu. Vrchol pomyselnej kapucne má na kóte Tri kopce.

Vytvorené: 24.11.2009 | čítať celý článok | Čitateľov: 8962

Šiesty minerálny prameň v blízkosti Čadce

Znalci a ochrancovia prírody v Čadci vedia, že na jej území sa nachádza päť minerálnych prameňov: v Bukove, v Horelici nad Klimkovcami a tri na Vojtovských vrchoch: vajcovka nad Vojtami smerom na Kýčeru, druhá vajcovka v Rypáckom potoku pod pľacom Lazy a tretí je „slaný“ prameň vo Vojtovskom potoku. Viackrát sme už o nich písali.

Vytvorené: 24.11.2009 | čítať celý článok | Čitateľov: 2481

Mesto Čadca - iné zaujímavosti

Viacero prívlastkov má toto mesto neveľké svojou rozlohou, patriace k stredne veľkým počtom obyvateľov, no obrovské svojimi možnosťami.
Azda najznámejším je „brána Kysúc a Slovenska“. Svojou prihraničnou polohou na severozápade nášho Slovenska ňou aj určite je. Ten, kto tu zotrvá niekoľko dní, by povedal, že je mestom mladým. Niežeby tých vyše 440 rokov od prvej zmienky bolo málo, ale študenti, rodiny s deťmi, množstvo životaschopných malých firiem, obchodíkov, a vôbec odvážne vízie do budúcnosti sú znakom typického mladíckeho nadšenia. A to bez ohľadu na vek každého, kto si toto myslí, alebo - v lepšom prípade - kto toto nadšenie v Čadci zažije...

Vytvorené: 24.11.2009 | čítať celý článok | Čitateľov: 6858