Spolok priateľov Čadce, Námestie Slobody 30/28, PSČ 022 01 Čadca          Tel : e-mail : spccadca@gmail.com 

Za krajšiu Čadcu

 O tom, že za krajšiu Čadcu sa dá usilovať nielen predvolebnými politickými aktivitami, ale konkrétnymi činmi, nás presviedčajú výsledky súťaže o najkrajšiu predzáhradku pred obytnými domami, ktorá bola vyhodnotená v týchto dňoch. Jej cieľom je podnietiť obyvateľov mesta k tomu, aby si upravovali najbližšie okolie svojich domov kvetinami alebo ozdobnou zeleňou a takto spríjemňovali životné prostredie sami sebe i ľuďom, korí sa pohybujú v ich blízkosti.

Súťaž prebieha už štvrtý rok na základe projektu Ekocentra SZOPK, ktorý podporilo mesto svojou účelovou dotáciou. U obyvateľov sa stretáva s vďačnou odozvou.

Hodnotiaca skupina, ktorá obišla nielen centrum mesta a sídliská, ale aj všetky miestne časti, s uspokojením konštatovala, že z roka na rok pribúdajú nové a nové príklady starostlivého udržiavania okolia domov ich majiteľmi. Sú ľudia, ktorí investujú do týchto úprav nemalé prostriedky , dávajú si vyhotovovať nákladné projekty a potom ich ohradia vysokým nepriehľadným plotom, aby sa mohli tešiť z tej krásy iba oni sami. Doprajeme im to, ale v súťaži sme uprednostňovali výtvory, vychádzajúce z iniciatívy a tvorivosti samotných obyvateľov. Bola radosť byť pri tom, keď so zanietením a akýmsi vnútorným uspokojením hovorili o svojich záhradkách, ktoré tvoria a udržiavajú. Ľutovali iba to, že nedávne dažde trochu poničili ich krásu. Popri rodinných domoch sa o to pričiňujú aj ľudia z obytných domov na sídliskách, hoci tam majú iba veľmi obmedzené priestorové podmienky na rozvinutie svojej tvorivosti.

Podľa pravidiel súťaže mesto Čadca odmení desať najúspešnejších pestovateľov vecnými cenami: poukážkami na nákup sadbového materiálu a záhradkárskych potrieb v hodnote po sto eur. Toho roku ich získajú: Eleonóra Cabuková, Sládkovičova č. 1240, Darina Červencová, Horelica č. 23, Štefánia Kullová, U Kyzka č. 1080, Anna Murčová, Čadečka č. 652, Anna Paštrnáková, Milošová č. 479, Katarína Sekerková, Horelica č. 474, Pavol Švancár, Horelica č. 312, obyvatelia domov č. 160/50 a č. 2236 (vchod 51) na Hurbanovej ulici a obyvatelia domu č. 2609 (blok 52) na Bernolákovej ulici.

Na ilustráciu uverejňujeme niekoľko fotografií ocenených predzáhradiek. Viac ich nájdete na internetovej adrese www.mestocadca.sk.


 

Fotogaléria k článku :

predzahradky-1.jpg
predzahradky-2.jpg
predzahradky-3.jpg
predzahradky-4.jpg
predzahradky-5.jpg
predzahradky-6.jpg
predzahradky-7.jpg
predzahradky-8.jpg
predzahradky-9.jpg
predzahradky-10.jpg

Súvisiace kategórie článkov :

publikováno: 16.09.2010 | zobrazení: 5039