Spolok priateľov Čadce, Námestie Slobody 30/28, PSČ 022 01 Čadca          Tel : e-mail : spccadca@gmail.com 

Kvíz o čadčianskych pľacoch

 

 1. Podľa jedného doposiaľ existujúceho pľacu bolo pomenované celé sídlisko. Ktorý pľac to je ? (Kýčerka)
 2. Jeden z čadčianskych pľacov sa delí na dolný a horný. Zatiaľ čo dolný patrí k Čadci, horný je už na území Rakovej. Ktorý pľac to je ?(U Sihelníka)
 3. V jednom z pľacov na Horelici sa narodil známy kňaz, spoluzakladateľ Matice slovenskej a Spolku Svätého Vojtecha, ktorý žil v rokoch 1802-1885. Ako sa volal ? (Jozef Nemčák). V ktorom pľaci sa narodil ? (U Nemčáka)
 4. V jednej osade mali na začiatku minulého storočia vlastnú školu, ktorá bola zrušená až v roku 1914, keď bola postavená nová škola v osade U Vojta. Na ktorom pľaci bola táto škola ? (Kýčera)
 5. Na Horelici je jeden pľac, do ktorého sa dá nákladným autom alebo sanitkou dostať len brodom cez rieku Kysucu. Ktorý pľac to je ? (U Mravca)
 6. V jednom pľaci v Čadečke je postavený kostol. Ktorý pľac to je ?
  (U Králi)
 7. V Milošovej pribudol k doterajším trom kostolom na území Čadce štvrtý.
  V ktorej časti Milošovej je postavený ? (U Prívary)
 8. V Milošovej sú dva pľace s podobným názvom. Jeden sa volá U Kadluba a
  druhý U Kadlubca. Ktorý z nich je bližšie k mestu ? (U Kadluba)
 9. Ako sa nazýva pľac, v ktorom má svoje sídlo správa CHKO Kysuce ? (U Tomali)
 10. Z čadčianskych pľacov susedia tri priamo s Českou republikou . Povedzte názvy aspoň dvoch. (Megonky, U Padyšáka, Dejovka)
 11. Z pľacu U Tomali vedie chodník k poľnej kaplnke so studničkou. Okolo tohto chodníka bola vybudovaná krížová cesta.. Ako sa volá toto miesto ? (Snoska)
 12. Najvyššie položeným pľacom je pľac, ktorý sa nachádza na temene Vojtovského vrchu vo výške 804 m. Ako sa volá ? (Na vrchu)
 13. V chotári Čadce je päť minerálnych prameňov. Ku trom z nich sa dá dostať peši od konečnej autobusovej zastávky MHD. Ktorá je to zastávka ? (Vojty)
 14. V ktorej osade je známa záhradkárska osada ? (Bukov)
 15. Z čadčianskych pľacov susedia tri priamo s Českou republikou . Povedzte názvy aspoň dvoch. (Megonky, U Padyšáka, Dejovka)
 16. Viaceré pľace majú zaujímavé názvy. V ktorej miestnej časti by ste hľadali pľac U Veščary ? (Horelica)
 17. Obyvatelia štyroch čadčianskych pľacov sú priamo ohrození pripravovanou výstavbou diaľnice smerom od Bukova poza železničnú stanicu na Podzávoz. Povedzte názov aspoň dvoch týchto pľacov. (U Manči. U Ševca, U Špindli, U Sedliaka)
 18. Kto to nevie, tomu to prezradíme, že Čadca susedí s chotármi desiatich kysuckých obcí. Toľko susedov nemá žiadna kysucká obec. Teraz vás vyskúšame zo znalosti okolia Čadce. S chotárom ktorej obce susedí pľac U Kyzka ? (Raková) A Kýčera ? (Krásno n.K.)
 19. Najnižšie položeným pľacom na území mesta je pľac na dolnom konci Horelice. Ktorý pľac to je? (U Nemčáka)
 20. Prvá škola na Horelici bola na tom istom pľaci, kde je teraz nová škola. Tá prvá bola postavená v roku 1878, terajšia v roku 1966. Ako sa volá ten pľac ? (U Klimka)
 21. Jeden z čadčianskych pľacov sa nazýva U Haľamy, iný zas U Huľany. Jeden z nich je na Horelici, druhý v Milošovej. Ktorý kde patrí ? ( U Haľamy do Horelice, U Huľany do Milošovej)
 22. V jednom horelickom pľaci bol objavený známy horelický poklad, ktorý obsahuje 1658 mincí z prelomu 17. a 18. storočia. V ktorom pľaci sa poklad našiel ? (U Lemeši) A ako sa volá jeho objaviteľ ? (Jozef Kubica)
 23. Väčšina čadčianskych pľacov je v dolinách okolo Kysuce a jej prítokov: Horelica, Rieka, Milošová, Čadečka. Ďalšia časť je priradená k Drahošanke a k Vojtovským vrchom. Ku ktorej časti patrí pľac Blažková ? (Vojtovské vrchy)
 24. Väčšinu chalúp na Vojtovských vrchoch už neobývajú ich pôvodní majitelia, ale chalupári. Spomeniem názvy tých pľacov. Medzi nimi bude jeden, ktorý k nim nepatrí. Vy ho máte uhádnuť. Názvy: U Burdy, U Meľa, Beľajka, Na ploščinách, Lazy, Blažková (Beľajka)
 25. Čadca má štyri cintoríny. Jeden v meste, druhý U Krkošky, tretí na Horelici a štvrtý je na jednej osade. Na ktorej ? (Kýčera)
 26. Viaceré čadčianske pľace sa časom rozrástli na veľké osady, ktoré sú počtom obyvateľstva zrovnateľné so samostatnými obcami v iných regiónoch. Ktorý pľac je počtom obyvateľstva najväčší ? (Čadečka- U Hľuzy. Patrí doň skoro 400 obyvateľov.)
 27. Základom pre vznik pľacov boli pásy zeme, ktoré feudálne panstvo prideľovalo osadníkom. Na tomto pozemku osadníci mohli vyrúbať horu, postaviť si obydlia a hospodáriť. Ako sa nazývali tieto pásy zeme ? (Zárubky)
 28. V chotári Čadce nájdeme množstvo kaplniek, poľných krížov a iných symbolov náboženskej úcty. Na jednej osade je vybudovaná kaplnka tak, že jej čelnú stenu tvorí kamenný múr vo svahu a ostatný priestor je voľný, nezastrešený, iba ohradený. Nazývajú ju Lurdská kaplnka.
  V ktorej osade je takáto kaplnka? (Drahošanka)
 29. Roztratené osídlenie po vrchoch a dolinách si v minulosti vynútilo budovanie málotriednych škôl aj na odľahlých častiach mesta. Boli to kamenné budov  s jednou alebo dvoma triedami a bytom pre učiteľa. Dodnes sa zachovali v miestnych častiach Horelica, Milošová a Vojty. Každá z nich však slúži na iné účely. Čo je v bývalej škole v Horelici ? (Kaplnka)
 30. Z jednej čadčianskej osady sa zachovala kronika, ktorú viedol tamojší obyvateľ Jozef Držka a do ktorej zaznamenával dôležité udalosti. Najväčšou takou udalosťou bol požiar v roku 1933, po ktorom sa pisateľ odsťahoval do mesta. V ktorej osade si viedli vlastnú kroniku ? ( Kýčera)
 31. Na niektorých pľacoch žijú amatérski výtvarní umelci. Jedným z nich je bývalý vysokoškolský pedagóg, ktorý pôsobil v Bratislave, ale na dôchodok sa vrátil na rodnú hrudu a venuje sa umeleckému rezbárstvu. Ako sa volá ?
  (Pavol Krkoška). Na ktorom pľaci býva ? (U Husárika)
 32. Na pľaci v Podzávoze žije a pracuje jeden z rodu povestných kysuckých drotárov, ktorý je známy svojimi výrobkami doma i v zahraničí. Ako sa volá ? (Robert Hozák)

 

Súvisiace kategórie článkov :

publikováno: 24.11.2009 | zobrazení: 4250