Spolok priateľov Čadce, Námestie Slobody 30/28, PSČ 022 01 Čadca          Tel : e-mail : spccadca@gmail.com 

Šiesty minerálny prameň v blízkosti Čadce

Znalci a ochrancovia prírody v Čadci vedia, že na jej území sa nachádza päť minerálnych prameňov: v Bukove, v Horelici nad Klimkovcami a tri na Vojtovských vrchoch: vajcovka nad Vojtami smerom na Kýčeru, druhá vajcovka v Rypáckom potoku pod pľacom Lazy a tretí je „slaný“ prameň vo Vojtovskom potoku. Viackrát sme už o nich písali.

Nedávno nás navštívil pán Ján Stopjak z Kysuckého Nového Mesta, ináč aj chalupár z pľacu U Dytka a vyjadril počudovanie nad tým, že sme pri tých informáciách doteraz nespomenuli minerálny prameň- vajcovku, ktorý je v ich pľaci. Vraj vyviera spod veľkej skaly a je viditeľný aj vďaka tomu, že je na ňom strieška. Nakoniec sa všetko vysvetlilo. Pľac U Dytka totiž nie je na území mesta. Je síce neďaleko od stredu osady Vojty, no patrí už do katastra obce Zákopčie. Ďalší príklad toho ako podivne sú zašmodrchané hranice chotárov našich obcí. V osade bývajú už len dvaja obyvatelia: pán Ondrašina a pán Krkoška.

Dohodli sme sa, že hoci ide o prameň patriaci do inej obce, zaradíme ho do zoznamu tých čadčianskych, pretože od zastávky MHD je to k nemu sotva desať minút, zatiaľ čo zo Zákopčia od Holých by sa k nemu musel človek štverať cez kopec skoro hodinu. Keď pôjdete okolo, nezabudnite si to overiť! Od spomenutej zastávky treba ísť poľnou cestou smerom na západ cez lesík a potom hore do kopca. Dobrú chuť pri ochutnávke !


 

Súvisiace kategórie článkov :

publikováno: 24.11.2009 | zobrazení: 2234